Suomen Somalia-verkosto ry

Tulevaisuuden taitajat – harjoituksia kestävästä kehityksestä ammatilliselle toiselle asteelle

Tulevaisuuden taitajat –globaalikasvatusmateriaali koostaa yhteen harjoituksia kestävän kehityksen opetukseen ammatilliselle toiselle asteelle.

Materiaalista löytyy harjoituksia, jotka sopivat käytettäväksi ammatillisen toisen asteen pakollisella kestävän kehityksen YTO-kurssilla. Materiaalipaketista löytyy myös alakohtaisia harjoituksia erityisesti ravintola- ja catering- sekä sähköaloille. Alakohtaisia harjoituksia kehitettiin osaksi materiaalia, jotta opiskelijoiden ymmärrys kestävän kehityksen periaatteiden ja alakohtaisten käytäntöjen yhteydestä vahvistuisi. Ajattelemme, että näitä voi soveltaa niin YTO-opetukseen kuin aineopintojen osana. Globaalikasvatus-materiaali on jaoteltu kolmeen osaan: kestävän kehityksen periaatteisiin ja tulevaisuusajatteluun perehdyttäviin tehtäviin, ravintola- ja cateringalan sekä sähköalan alakohtaisiin kestävän kehityksen harjoituksiin. Materiaaliin on myös linkitetty muiden toimijoiden hyväksi todettuja harjoituksia tai taustamateriaaleja. Kunkin harjoituksen kohdalta löydät tiedot siitä, mitä tarvitset harjoituksen ohjaamiseen.

Suomen Somalia-verkosto on Somalian ja Afrikan sarven kehitysyhteistyön aatteellisesti, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton suomalainen kattojärjestö, jonka tavoitteena on edistää alueen rauhaa ja kehitystä. Tärkeä osa työtämme Suomessa on tukea etenkin maahanmuuttajataustaisten nuorten osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksia sekä kasvattaa nuorten kiinnostusta globaalikysymyksiin.

Miten ja missä?

VINKIN MUOTO
VINKKITYYPPI
HINTA

Kenelle?

KIELI
KOHDERYHMÄ